پیش اجلاسیه سوم کرسی تخصصی نظریه فقهی نفی ظلم
گروه مسائل فقهی و حقوق؛ تأیید کرسی نوآوری «نظریه فقهی نفی ظلم» با ارائه حجت الإسلام و المسلمین صرامی کرسی «نظریه فقهی نفی ظلم»، به عنوان «کرسی موفق» در قالب نوآوری از طرف دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید شد.
دبیر هیئت و رئیس دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی طی نامه‌ای تأیید این کرسی را به ریاست پژوهشگاه ابلاغ نمود.
این کرسی با حضور ارائه دهنده آن حجت الإسلام والمسلمین سیف الله صرامی رئیس پژوهشکده فقه و حقوق و ناقدان و داوران کرسی در طی سه اجلاسیه برگزار گردید.
عضو هیئت علمی گروه مسائل فقهی و حقوقی در خلاصه کرسی نوآوری خود آورده است:
بر اساس ادله قرآنی، با تایید و کمک برخی روایات، هرگاه با عروض شرایطی، اطلاق یا عموم حکمی، به تشخیص عرف عقلایی، مصداق ظلم شود، حکم شرعی معتبر و حجت نخواهد بود. بر طبق این نظریه، فقط اطلاق و عموم احکام، در شرایطی، ممکن است تحت تأثیر تشخیص مزبور قرار گیرند و هرگز نمی توان اصل یک حکم شرعی معتبر را براساس تشخیص مزبور، غیر معتبر کرد و کنار گذاشت. همچنین، در این نظریه اثبات می شود تشخیص عادلانه بودن یک حکم توسط عرف عقلایی، تکیه گاه معتبری، تحت عنوان قاعده عدالت یا هر عنوان دیگر، برای استنباط یا تطبیق حکم شرعی نیست.
لازم به ذکر است متن سه اجلاسیه در پژوهشکده در حال تدوین است  و پس از نهایی‌شدن منتشر خواهد شد.
کلیدواژه: کرسی، نوآوری، نفی ظلم، قاعده عدالت، مسائل فقهی و حقوقی 
کلمات کليدي
کرسی, نو آوری, نفی ظلم, قاعده عدالت, مسائل فقهی حقوقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده فقه و حقوق
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1364
ایمیل: feqh@isca.ac.ir

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده فقه و حقوق
مجری سایت : شرکت سیگما