مدیر پروژه «پژوهش‌های فقهی در حقوق، مسئولیت‌ها و احکام آستان‌های مقدس» از آخرین وضعیت این پروژه خبر داد:

بخش دوم پروژه«پژوهش‌های فقهی در حقوق، مسئولیت‌ها و احکام آستان‌های مقدس» در حال نگارش است.

حجت الإسلام والمسلمین صرامی درباره این پروژه وآخرین وضعیت آن بیان داشت: پروژه «پژوهش‌های فقهی در حقوق، مسئولیت‌ها و احکام آستان‌های مقدس» در حال انجام است.
رئیس پژوهشکده فقه و حقوق در توضیح طرح کلی پروژه اظهار داشت: زیارت قبور مطّهر معصومان (ع) و برخی از امام زادگان رکنی از ارکان فرهنگ دینی امامیه است. پایه اصیل و محکم قرآنی و روایی این فرهنگ باعث شده تا دانشمندان اسلامی در کلام، فقه، اخلاق، تاریخ و ادعیه، همچنین هنرمندان، مهندسان، معماران و هر صاحب صنعت و حرفه‌‌ دوستار اهل بیت (ع)، برای تحکیم و رونق زیارت و شکوه یاد و نام معصومان (ع)، در محل و منطقه قبور مطهر، کوشش کنند. بر پایی زیارتگاه‌ها، آمد و شد گسترده مردم به آن، فعالیت‌ها و تصرفات متنوع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی وغیره متولیان، کارکنان، زائران وغیره در آن و نسبت همه آنها با دولت، روابط متعددی را با طرفیّت افراد و نهاد‌های مختلف به وجود می‌آورد. این روابط مسائل متعدد فقهی و حقوقی را سبب می‌شود. وظایف و صلاحیت‌های متولیان و کارکنان، صلاحیت و احکام دخالت دولت‌ها و حاکمان، حقوق و وظایف زائران، از جمله این مسائل است. جامع همه این مسائل که موضوع پژوهش، در این طرح است، «حقوق، مسئولیّت‌ها و احکام  آستان‌های مقدس» نام گرفته است. واژه «حقوق» در این عنوان، جمع«حق» است و مراد از آن جنبه قانونی و حقوقی مو ضوع نیست.
عضو هیئت علمی گروه مسائل فقهی و حقوق درباره آخرین وضعیت انجام پروژه اظهار داشت: بخش نخست این پروژه که به تاریخچه و موضوع‌شناسی می‌پردازد پس از نگارش اولیه، ارزیابی و اصلاحات نهایی، انجام شده است بخش دوم که به مبانی فقهی می‌پردازد پس از نگارش سه فصل، در فصل چهارم، در حال تحقیق ونگارش است. این فصل به «مبانی فقهی روابط آستان‌های مقدس با حکومت‌ها» اختصاص دارد. 
منبع:

11:421399/4/9
تعداد بازدید: 137
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 138
 
logo-samandehi

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده فقه و حقوق
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1364
ایمیل: feqh@isca.ac.ir

نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده فقه و حقوق
مجری سایت : شرکت سیگما